SOOVID ROHKEM INFOT?
VÕTA ÜHENDUST »

HELISTA:
+372 5836 3046

06. oktoobril toimus ETPL sügiskonverents “Jätkusuutlikud lahendused trüki- ja pakenditööstusele” koostöös Eesti Metsasertifitseerimise Nõukoguga (PEFC-Eesti).

Valdkonna kohtumisüritusel jagas oma kogemusi Stora Enso pakkematerjalide osakonna jätkusuutlikkuse direktor Jesse Rep Soomest. Jesse tutvustas Stora Enso kontserni süsinikjalajälje vähendamise eesmärke ja selleks ette võetud tegevusi. “Tavapärane äri lihtsalt enam ei eksisteeri. Meil on kohustus oma tegevused viia vastavusse Euroopa Liidu kliimaneutraalsuse eesmärkidega ning püüame omakorda olla sektori suunanäitajad. Kõik, mis täna on tehtud fossiilsetest materjalidest, saame homme teha puidust”, kommenteerib Jesse ettevõtte peamiseid sihte.

Taastuvate materjalide pakkumisega on Stora Enso üks tööstusharu liidritest, kes aitab pakenditööstusel olla jätkusuutlikum. Kliendid nõuavad säästlikumaid pakendeid, mis suunab tööstuse innovatsioonialased jõupingutused selliste pakendimaterjalide väljatöötamisele, mis võiksid asendada kõiki fossiilpõhiseid materjale.

Esimesed sammud Stora Enso jätkusuutlikkuse suunal algavad juba toormaterjali ja puidu valikust, mis pärineb säästvalt majandatud metsadest ning millel on FSC ja/või PEFC sertifikaat. Teine samm on äri- ja tootmistegevuse jätkusuutlikkus. Paberitehaste keskkonnamõju minimeerimine ja fossiilsete CO2 emissioonide vähendamise võimaluste uurimine kõigis tegevustes on olnud Stora Enso eesmärgiks 100% regeneratiivsete lahenduste suunal.

Sigrid Kõiv, Äripäeva Infopanga andmeanalüütik, tegi ülevaate trüki- ja pakendisektori 2021 majandustulemustest. Kokkuvõtvalt võib öelda, et eelmise aasta trükikodade müügitulu on osaliselt taastunud 2020. aastal alanud covid-kriisist, kuid jäänud siiski 2017-2018 tasemele. Pakenditootjate müügitulu on olnud seevastu pidevas kasvus ning pole seni kriisidest suuremat mõju tunda saanud. Juhid prognoosivad tulevikku jätkuvalt sisendhindade kasvu, mis mõjutab ka lõpptoote hinda.

Rait Rebane K-Prindist ja Martti Lemendik Metaprindist nentisid, et kuigi 2021. aastal tunnetati tugevalt kasvu ja nõudluse suurenemist, on see siiski tänaseks pidurdunud ja tunda on Euroopa turu muutumist ning klientide suurenenud ettevaatlikkust. Eesti ettevõtetele pakub see nii täiendavaid riske kui ka võimalusi.

Sügiskonverentsi viimases paneelis tõi Aare Puur osalejateni Printalli kogemusloo paberi- ja trükitoodete süsinikjalajälje mõõtmise algpõhjustest, klientide ootustest tarnijatele ning erinevate CO2 kalkulaatorite/märgiste detailse võrdluse. Rain Vääna jagas iduettevõtte KWOTA kogemuslugu taaskasutusest ja süsinikrediidiga kauplemise võimalustest Räpina paberivabriku näitel.

Keskkonnainvesteeringute Keskus on uuesti avanud ettevõtete ressursitõhususe meetme ja selle valguses jagas Kalle Rannu trükikojast Greif oma kogemust energiaauditi tellimisest, teostamisest ja tulemustest. Energia- ja ressursiaudit on kõigile investeeringutoetust taotlevatele ettevõtetele kohustuslik.

Trükitööstuse sügiskohtumine lõppes meeleoluka ekskursiooni ning käsitööõlu degusteerimisega Põhjala pruulikojas.