SOOVID ROHKEM INFOT?
VÕTA ÜHENDUST »

HELISTA:
+372 5836 3046

Reedel, 10. veebruaril selgusid Kirjanike Maja musta laega saalis 2022. aasta kauneimad Eesti raamatud, mis valiti kahes kategoorias ja 178 kandidaadi hulgast. “25 kauneimat Eesti raamatut” ja “5 kauneimat Eesti lasteraamatut” ootab veebruari lõpuni väljapanek Solaris keskuse 2. korrusel alal rahvusraamatukogu saatkonna ees ning osalemine maailma kauneimate raamatute konkursil.

Võitjate loetelu leiab SIIT
FOTOGALERII (autor Aron Urb) SIIN

“Tehisintellekti jõudmisega illustratsioonide maailma lähevad ajad järjest huvitavamaks. Žürii üks ülesannetest oli leida hägustunud piiridega raamatute kunstis need tööd, mis on tehtud pea ja südamega,“ kõneles 25 kauneima raamatu žürii esimees Asko Künnap, kes viitas, et arvesse võeti raamatute isikupära, originaalsust ning kõiki nüansse, mis mõjutavad raamatu visuaalset terviklikkust.

5 kauneima lasteraamatu žürii esimees Anne Pikkov kõneles, et visuaalne loojutustamine on aina suuremat kaalu omav nähtus maailmas. “Omanäoline emotsionaalne ja kultuuriline intelligentsus, mida kunstnikud oma töösse toovad, on endiselt oluliseks teguriks kvaliteetsete lasteraamatute loomisel,” arutles staažikas kujundaja Anne Pikkov, kelle sõnul ei saa unustada, et pildiraamatud on olulised lugude, väärtuste ja traditsioonide hoidjad. “Mõjusad ka mitmekesisuse ja empaatia vaatenurgast. Ilma nendeta on lastel vähem võimalusi õppida tundma erinevaid kultuure, kogemusi ja vaatenurki.”

Raamatute kunstilise kujunduse arengut peegeldavatel konkurssidel joonistuvad välja trendid ning värskete laureaatide töödes oli näha, et mängitud oli oma joonistamise ande, fotokunsti ja digiprogrammide võimalustega. Päris AI valmislahendust veel siiski ei olnud. Kuna piirid käsitsi tehtud joonistuste, digillustratsioonide ja analüüsivõimega AI vahel muutuvad üha hägusemateks, siis žüriide otsustes mängis rolli, et tunnustuse saajate hulgas valitseks tasakaal erinevate lähenemiste kui eelarvete osas.

Kauneimate raamatute valimiseks oli moodustatud kaks žüriid. “25 kauneima Eesti raamatu” konkursil osales 135 raamatut ja eraldi “5 kauneima Eesti lasteraamatu” kategoorias oli 43 teost. Kokku hinnati 178 teost 85 kirjastuselt.

Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liidu eripreemia pälvis teos OLE 3/4. Raamatu autori, kujundaja ja trükikoja koostöös on saavutatud suurepärane tulemus –  loodud on kahe erineva kaanekujundusega uhke ja kaalukas kunstialbum, mis ei uhkelda. Tühi ja täidetud pind on tasakaalus, ülelehe reprod ja fotod kindlas rütmis kandvate pausidega. Funktsionalism, mis püsib läbivalt stiilis ja raamis, aga ei muutu mehaaniliseks.

Kaido Ole, Anneli Porri
KAIDO OLE ¾
Kujundaja: Andres Tali
Kirjastaja: Kaido Ole
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda
Formaat: 255×324 mm
Paber: Arctic Volume 150 g/m²;
Munken Print White 115 g/m²

Võidutööd on näha veebis ja näitusel

Kauneimate raamatute kataloogiga saab tutvuda konkursside veebilehel.
Konkursside „25 kauneimat Eesti raamatut 2022“ ja „5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2022“ võidutöödest on avatud veebruari lõpuni näitus Solaris keskuse 2. korrusel Eesti rahvusraamatukogu Solarise saatkonna ees. Külalistel on võimalik hääletada neile enim meeldinud raamatu poolt. Hääletanute vahel loositakse välja raamatupoodide kinkekaardid. Oma arvamust saab avaldada suuremates Rahva Raamatu ja Apollo poodides.

Konkursse korraldavad Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Lastekirjanduse Keskus ning Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit.

2022. aasta 25 kauneima raamatu žürii koosseisu kuulusid Eesti trüki- ja pakenditööstuse liidust Gunnar Kalajas, Eesti kirjastuste liidust Vallo Kalvik, Eesti kujundusgraafikute liidust Tuulike Kivestu-Rotella, Karel Korp, Asko Künnap ja Endla Toots ning Eesti rahvusraamatukogust Rene Mäe.

2022. aasta 5 kauneima lasteraamatu žürii koosseisu kuulusid Eesti lastekirjanduse keskusest Anneliis Lepp, Eesti kirjastuste liidust Triinu Lepp, Eesti kujundusgraafikute liidust Regina Lukk-Toompere, Piret Niinepuu, Anne Pikkov, Priit Rea, Tiina Mariam Reinsalu ja Ulla Saar ning Eesti rahvusraamatukogust Rene Mäe.

Alates 1958. aastast alguse saanud konkurss aitab leida kaasaegse raamatu kunstilise kujunduse ja trükitehnilise teostuse parimaid näidised. Maailma tasemel on Eesti raamatud toonud koju mitu medalit. Ka sel aastal lähevad kauneimad raamatud esindama Eestit maailma kauneimate raamatute konkursile.

Konkursi korraldamist toetavad Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liidu ettevõtted: Grano Digital OÜ, Greif OÜ, Heidelberg Baltic Finland OÜ, Igepa Libra Vitalis AS, Tallinna Raamatutrükikoja OÜ, Print Best OÜ,  Printon OÜ, Polümark OÜ.