SOOVID ROHKEM INFOT?
VÕTA ÜHENDUST »

HELISTA:
+372 5836 3046

Eesti tööstuse esindusorganisatsioonid tegid valitsusele ühispöördumise maagaasi aktsiisitõusu kohta ning leiavad, et see pole aktsepteeritav.

Eesti töötleva tööstuse esindusorganisatsioonid on seisukohal, et järsk maagaasi aktsiisitõus ei ole kuidagi vastuvõetav ja aktsepteeritav.

“Järgmise nelja aasta jooksul tõuseb gaasiaktsiis nii palju, et energiamahukad tööstused kaotavad peaaegu kogu edumaa, mille neile oli tänavu andnud maagaasi maailmaturu hinna langemine,” märgitakse pöördumises.

Maagaasi hind ja sellega seotud maksud on alates 2014. aastast teinud läbi drastilisi muutusi ehk maagaasi hind on langenud 32 euro pealt MWh 19 euroni MWh ehk 1,7 korda ja seda valdavalt tänu nafta hinna odavnemisele, kuid värsked uudised nafta hinna osas eeldavad hinnatõusu ka siin.

Samas on aktsiis tõusnud 2014. aasta 2,52 euroga MWh võrreldes 3,4 korda ehk 4,36 euroni MWh. “Aktsiisi on juba kolm aastat tõstetud 20 protsenti aastas, kolm aastat 25 protsenti aastast tõusu veel juurde – see ei tule kuidagi kasuks meie üldisele konkurentsivõimele ning kõrget lisandväärtust tootvale tööstusele,” märgivad pöördujad.

Tööstusettevõtete hinnangul langeb aktsiisitõusu tõttu Eesti eksportivate ettevõtete konkurentsivõime nii suurel määral, et suurimad maagaasitarbijad, eelkõige välisomanduses olevad ettevõtted, ilmselt kaaluvad tootmise Eestist äraviimist.

Samuti võib tööstuste kinnitusel suuremates linnades tegutsevatele tootmisettevõtetele gaasküte osutuda asendamatuks, sest linna pole alati võimalik biomassi ladusid ehitada ning selline ressursside maksustamine ei tee head tootmise Eestisse toomisele ega hoidmisele ehk kui ettevõtete maksukoormust niivõrd järsult tõsta, kaovad selle tulemusel ka töökohad ja palgad hakkavad langema.

Pöördujad leiavad, et maagaas on täna fossiilsetest kütustest kõige keskkonnasõbralikum ja laialdaselt kasutatav tööstuslikes protsessides ehk aktsiisiloogika peaks olema just vastupidine otsustatule ehk mida rohkem saastad, seda rohkem maksad.

“Energiakulude suurenemise tõttu kaotavad ettevõtted investeeringuid nii tootmise arendamisse kui ka tootmisvõimsuse tõstmisesse. Töötleva tööstuse maksukoormuse (ka kaudsed maksud) tõstmine on juba ammu sealmaal, et meie ettevõtete konkurentsivõime on võrreldes naaberriikidega madal,” kinnitavad pöördujad ja kutsuvad valitsust üles maagaasiaktsiisi tõusust sellisel määral loobuma.

Pöördumise tegid Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit, Eesti Keematööstuse Liit, Eesti Plastitööstuse Liit, Eesti Masinatööstuse Liit, Eesti Toiduainetööstuse Liit, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit, Eesti Mööblitootjate Liit, Eesti Elektroonikatööstuse Liit, Eesti Elektritööstuse Liit, Eesti Tööandjate Keskliit.