SOOVID ROHKEM INFOT?
VÕTA ÜHENDUST »

HELISTA:
+372 5836 3046

Postimees (PM 06.12): Puidu hind on tõusnud rekordilistesse kõrgustesse. Küttepuidu kõrval ka paberipuidu oma. Mida see tähendab trükikodadele, raamatute ja õpikute tulevikule
Kommentaari annab Katre Savi, Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liidu juhatuse liige

Eestis paberitööstus praktiliselt puudub ja Eesti trükikodadele tuleb paber Euroopa paberitööstustest. Paberihinnad hakkasid tõusma juba 2021. aasta alguses ning olukorda võimendas paberi kättesaadavuse probleem, sealhulgas UPM tehaste seiskamine streigi tõttu neljaks kuuks. 2022. aastal on paberihind tõusnud enneolematutesse kõrgustesse ning nüüd on hinnamõjutajad juba mitmeid, peamiselt siiski pöörased energiahinnad (paberitööstused on suured gaasi tarbijad).

Trükikodade sisendhindade tõus on olnud drastiline, energiahind on tõstnud kõikide sisendhindade komponentide hindasid. Sisendhindade tõus ei jõudnud kohe samas mahus toodete lõpphinda, sest loodeti-oodati olukorra normaliseerumist või riigi toetusmehhanisme – nagu see on olnud paljudes teistes Euroopa riikides, kus energiahinnatõus on ettevõtetele kompenseeritud.

Praeguseks on trükikodade enda ressursid ammendunud ning sama on toimunud ka teistes sektorites, mistõttu sellest sügisest näeme tellimuste vähenemist. Trükitööstus on justkui majanduse peegel, headel aegadel õitseb ja keerulistel aegadel tõmmatakse ka trükiste tellimusi koomale.

Raamatute ja õpikute lõpphinnast moodustab paber siiski väga väikese osa, krõbeda hinna kombineerivad kokku teised komponendid. Eesti koolidesse jõudvad õpikud trükitakse jätkuvalt suuresti Eestist väljaspool. See tähendab, et pikad transporditeed mõjutavad hinda ja jätavad suurema jalajälje keskkonnale.

Paberraamatutel ja trükistel on sellest hoolimata tulevikku. Neil on oluline väärtus info ja emotsiooni edasiandmisel, mistõttu on trükis muutunud aasta-aastalt kvaliteetsemaks ja sihistatumaks tooteks (just reklaamtrükiste puhul). Raamatud on jätkuvalt kõrgelt hinnatud. Pakendite valikul eelistatakse võimalusel paberipõhiseid materjale. Üha olulisem on keskkondlik mõtteviis ja paber on selles kontekstis tänuväärne materjal oma kõrge ümbertöötlemise määra tõttu.

Hinnatõus mõjutab kõiki ja kõike, oluline on teha mõistlikke otsuseid!

Loe siit:

https://www.postimees.ee/7663894/graafikud-eestis-on-puit-vorreldes-soome-ja-rootsiga-lausa-pooraselt-kallis#_ga=2.189612587.182454931.1670419862-821356335.1645823234

https://arvamus.postimees.ee/7664343/katre-savi-paberi-hind-on-laes-milline-saab-olema-raamatute-ja-opikute-tulevik

Foto: Dmitri Kotjuh