SOOVID ROHKEM INFOT?
VÕTA ÜHENDUST »

HELISTA:
+372 5836 3046


9. veebruaril kogunesid kaunite raamatute austajad Eesti Kirjanike Liidu musta laega saali, kus jagati tunnustust ja preemiaid konkursside „25 kauneimat Eesti raamatut“ ja „5 kauneimat Eesti lasteraamatut“ 2023. aasta Eesti silmapaistvamatele raamatutele.

„Nii mõnegi raamatu kujundus oli sedavõrd kaunis, et võiks küsida, kas see peab nii kaunis olema. Tendentsidest paistis silma konkursil osalenud väikeste kirjastuste tööde osakaal ja osav materjalide taaskasutus. Žüriilt enim punkte saanud raamatu kaaned on tehtud laojääkidest,“ märkis žürii esimees Karel Korp.

Žüriile jäi silma arenemisjärgus oleva tehisaju käekiri, mis vaatamata äratuntavusele mõjub uudsena ning mitmete erilaadi kirjatüüpide kasutamine ristipidi senistele soovitustele. „Alguses need ärritavad, seejärel panevad imestama ja lõpuks rahunenult mõtlema – aga miks ka mitte,“ resümeerib Karel Korp ja lisab, et hea raamatukujundus koos sobiva paberivaliku, köite- ning trükitehnoloogiaga on puhas kunst.

5 kauneima lasteraamatu žürii esinaine Kristi Kangilaski tõi välja, et konkursile laekunud lasteraamatute arv ja kvaliteet on stabiilselt kõrge. Asja elujõulisust näitab see, et saab anda välja tugeva uue tulija auhinda, samas kui pikaaegse kogemusega tegijad üllatavad värskete lähenemistega. “Arvan, et Eesti kauneimate raamatute konkursi auhind on üks armsamaid, sest see ütleb, et sinu tööd märkavad ja tunnustavad lähedased kolleegid ja sõbrad. See julgustab edasi tegutsema, sest pere toetab,” kõneles Kristi Kangilaski, kes kuulub Eesti Kujundusgraafikute Liitu.

Lisaks võitjatele jagati välja kolm žürii eripreemiat ning mitmeid konkursside korraldamist toetanud organisatsioonide ja ettevõtete tunnustusi. Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liidu eripreemia pälvis Joonas Sildre raamat VÄRVILINE MÄGI.

Joonas Sildre
VÄRVILINE MÄGI
Kujundaja: Joonas Sildre
Kirjastaja: Konrad Mägi Sihtasutus
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda

Üllatusi pakkuv raamat! Ideest orgaaniliselt välja kasvanud otsus kasutada trükkimisel nelja spot-värvi loob põnevaid nüansse. Kujundaja astub Mägiga omamoodi dialoogi ja suudab selle veenvalt vormistada. Kunstniku elu jälgiv kirev ja rahutu sisu on pakitud pigem traditsioonilisse raami, mille loovad kaas ja eeslehed. Hea kaanematerjali valik ja hästi teostatud fooliumtrükk.

2023. aasta 25 kauneima raamatu žürii koosseisu kuulusid:
Karel Korp, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Virge Loo, Eesti Rahvusraamatukogu
Leenu Nigu, Eesti Kirjastuste Liit
Anne Pikkov, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Tiina Põldaru, Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit
Jaan Rõõmus, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Kaia Rähn, Eesti Kujundusgraafikute Liit

2023. aasta 5 kauneima lasteraamatu žürii koosseisu kuulusid: 
Kristi Kangilaski, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Kadi Kurema, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Virge Loo, Eesti Rahvusraamatukogu
Jüri Mildeberg, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Piret Niinepuu-Kiik, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Viive Noor, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Priit Rea, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Triin Soone, Eesti Lastekirjanduse Keskus
Krista Vilippus, Eesti Kirjastuste Liit


Konkursi korraldajad on:
Eesti Kirjastuste Liit
Eesti Rahvusraamatukogu
Eesti Kujundusgraafikute Liit
Eesti Lastekirjanduse Keskus
Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit

Konkursi pikaajalised toetajad on:
Eesti Kultuurkapital, Antalis, Apollo,Rahva Raamat, trükikoda Grano Digital, trükikoda Greif, trükikoda Print Best, trükikoda Printon, Tallinna Raamatutrükikoda, Polümark, Heidelberg Baltic Finland.

***

Vaata kauneimast kauneimaid raamatuid siit: https://www.rara.ee/osale/naitused/25-kauneimat-eesti-raamatut/kauneimad-raamatud-2023/

Loe Eesti Rahvusraamatukogu konkursi kajastus siit.

Fotod: Aron Urb, Eesti Rahvusraamatukogu, Katre Savi