SOOVID ROHKEM INFOT?
VÕTA ÜHENDUST »

HELISTA:
+372 5836 3046

Eile, 10. veebruaril kuulutati kirjanike majas välja 2021. aasta kauneimad Eesti raamatud, mis selgusid 218 kandidaadi hulgast. Kahe konkursi, „25 kauneimat Eesti raamatut 2021“ ja „5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2021“ võitjad osalevad nii maailma kauneimate raamatute konkursil kui ka näitustel üle Eesti, mida tänavu korraldatakse raamatukogude aasta raames.  

Pika traditsiooni ja rahvusvahelise haardega konkurss tõi välja tänavuaastaste osalejate üha kõrgemad kunstilised ambitsioonid.   

“Näeme vallatlemist erinevate paberite kokkusobitamisel, hullamist köidete järjest kasvava keerukusega ja kujundusi turvalisest klassikast laamendava ultramodernismini,“ märkis žürii liige Karel Korp, kes igapäevaselt tegutseb illustraatori ja kujundajana.  Tänavuste märksõnadena tõi ta välja, et ka akadeemilise kirjanduse või uurimistööde kujundamine on jõudmas kunstipärasesse vormi, lasteraamatute kujunduses hakkas aga silma käsitöö ja nostalgia. Üldise tähelepanekuna märkis Korp, et järjest enam on lehekülgedel vaba ruumi ja õhku, mis on hädavajalik ladusaks lugemiseks ja vaatamiseks.  Kauneimate lasteraamatute žürii esimees Triinu Lepp lisas, et kirjastajana on tal väga hea meel, et Eesti raamatuillustratsioon on nii mitmekülgne ja nii heal tasemel. 2021. aasta 25 kauneima Eesti raamatu konkursil osales 167 raamatut ja eraldi lasteraamatute kategoorias 51 teost.

Kauneimate raamatute valimiseks moodustati kaks žüriid, kuhu kuulusid oma valdkonna eksperdid. Hinnata tuli ennekõike raamatute isikupära ja originaalsust, kuid arvestada ka kujunduse sobivust sisuga ning veel palju muuga, mis mõjutab raamatu visuaalset terviklikkust.   

Žürii otsustas tänavu välja anda ka kolm eripreemiat. Eesti Kujundusgraafikute Liit tunnustas hea töö eest kolme lasteraamatu illustreerijaid.   

Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liidu eripreemia pälvis teos AIME UNT, mille ilus tulemus on saavutatud kujundaja ja trükkali suurepärases koostöös. Modernistlik köitmisviis teeb raamatu kaasaegseks, tehniliselt keerukad kaaned on hästi õnnestunud. Paberivalik arvestab sisuga.

AIME UNT 

Koostajad: Kadi Herkül 

Kujundaja: Katre Rohumaa 

Kirjastaja: Tallinna Linnateater 

Trükikoda: Printon

Tunnustuse pälvinud teoseid saab raamatukogude aasta raames näha üle Eesti: alates märtsist jõuavad kauneimad raamatud rändnäitusel kõigi maakondade raamatukogudesse.   

Enne rändnäitust saab raamatuid näha juba 11. veebruarist Solarise keskuse II korrusel rahvusraamatukogu saatkonna ees ning Tallinna Ülikooli akadeemilise raamatukogu trepigaleriis, lisaks on väljapanekud suuremates Apollo ja Rahva Raamatu poodides, kus toimub ka rahva lemmiku hääletus.   

Konkursse korraldavad Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Lastekirjanduse Keskus ning Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit.    

Konkuris 25 kauneimat Eesti raamatut 2021 žürii koosseis: Mart Anderson, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Tiina Kaalep, Eesti Kirjastuste Liit, Karel Korp, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Rene Mäe, Eesti Rahvusraamatukogu, Harry Liivrand, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Anne Pikkov, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Tiina Sildre, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Jaan Vainult, Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit.  

5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2021 žürii koosseis: Kadi Kurema, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Anneliis Lepp, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Triinu Lepp, Eesti Kirjastuste Liit, Regina Lukk-Toompere, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Jüri Mildeberg, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Rene Mäe, Eesti Rahvusraamatukogu, Ulla Saar, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Kertu Sillaste, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Urmas Viik, Eesti Kunstnike Liit.

Vaata kõiki 25 kauneimat Eesti raamatut 2021 kataloogist