Kõvakaanelised raamatud

Kõvakaaneline raamat on kõige klassikalisem valik.

Kaaned võib trükkida paberile ja katta laminaadiga. Kaane kattematerjalina saab kasutada kaetud ja katmata paberit, eripabereid, kalinguri, vinüülmaterjale. Laminaatidest võib valida läikiva, mati, kriipimiskindla, sametise ja reljeefse materjali vahel. Kaanematerjaliks võib kasutada ka tekstiili, kunstnahka, PVC-d. Kahest erinevast materjalist kombineeritud kaantega raamatut nimetatakse prantsuse köiteks.

Raamatud võivad olla nii ümara kui ka sirge seljaga. Lisaks võib kasutada kaante ümbrispaberit ja köita raamatusse ka järjepaela.

Järeltöötlusena on enim kasutatud: fooliotrükk, UV-kohtlakk, UV-lauslakk, vesilakk, lamineerimine, surutrükk, siiditrükk, stantsimine, kleebis, trükitud või trükkimata eeslehed, disainpaberist eeslehed, pakkimine termo- või ajakirjakilesse.

Köitest: Kõvakaanelistel raamatutel kasutatakse enim õmmeldud köidet (või õmmeldud liimköidet), mis on oma vastupidavust aastatega tõestanud. Odavamad klamber- ja kammköide sobivad pigem brošüüridele.

Eriköited, mis on Eestis saadaval ainult Tallinna Raamatutrükikojas:

  • Otabind – täiesti omanäoline köiteviis, mille puhul ei ole kaas kleebitud selja külge. Tulemuseks raamat, mis avaneb hoopis hõlpsamini.
  • Šveitsi brošüür – raamatuplokk on kinnitatud vaid tagakaane külge, jättes avatud asendis kangaga selja efektselt nähtavale.

Kõvakaanelisi raamatuid toodavad Eestis 5 raamatutrükikoda:

Greifomab kvaliteedimärgiseid:ISO 9001, FSC Tarneahela Sertifikaat

Pakett – valmistab nii pehme- kui kõvakaanelises köites raamatuid, samuti keerulisemat järeltöötlust nõudvaid töid.

Print Bestomab kvaliteedimärgiseid:ISO 9001,  ISO 14001, PEFC ja FSC Tarneahela Sertifikaat, Põhjamaade luigemärk, 100% roheline energia

Printonomab kvaliteedimärgiseid: ISO 9001, ISO 14001, FSC Tarneahela Sertifikaat, Rainforest Alliance

Tallinna Raamatutrükikodaomab kvaliteedimärgiseid: ISO 9001, ISO 14001, FSC Tarneahela Sertifikaat

Pehmekaanelised raamatud

Pehmekaanelise raamatu eelised on kõvakaanelisest raamatust märkimisväärselt soodsam hind ja kiirem valmimistähtaeg. Mõnikord on oluline ka raamatu kergem kaal.

Pehmekaanelised raamatud köidetakse tavapäraselt liimköites, võimalus kasutada kuumliimi või PUR-liimi. Liimköide sobib soodsale paperback’ile, perioodikale ja reklaamtrükisele.

Lisaks võimaldab pehme kaas raamatule teha tagasipööratud lakad, mis lisavad tugevust ning annavad info trükkimiseks lisapinda. Trükitud kaant saab sarnaselt kõvakaanelise raamatuga katta erineva laminaadiga: läikiv, matt, kraapimiskindel matt, sametine, reljeefne.

Järeltöötlusena on enim kasutatud: fooliotrükk, UV-kohtlakk, UV-lauslakk, vesilakk, lamineerimine, surutrükk, siiditrükk, stantsimine, kleebis, ümbrispaber, nurkade ümardamine, pakkimine termo- või ajakirjakilesse

Pehmekaanelisi raamatuid toodavad Eestis 5 raamatutrükikoda:Tallinna Raamatutrükikoda, Greif, Pakett, Print Best ja Printon ja digitrükikojad: Grano, Librix Print, Koopia Niini ja Rauam.

Lisaks saab pehmekaanelisi trükiseid tellida ka perioodikatrükikojast Printall ja reklaamtrükikodadest: Paar, K-Print, Vali Press

Raamatud ofset- või digitrükis

Kõige lihtsam viis otsustamaks, kas trükkida raamat digi- või ofsettrüki tehnoloogiat kasutades, on teha valik soovitud tiraaži järgi.

Digitrükk sobib kõige paremini paindlike tiraažide trükkimiseks ning võimaldab kasutada Print on Demand (POD) trükitehnoloogiat. POD nagu nimigi ütleb, on nõudlusepõhine trükk, mis võimaldab trükkida kasvõi ühe raamatu eksemplari. Digitrükis väiksemaid tiraaže trükkides tuleb küll arvestada kõrgema tükihinnaga, kuid võttes arvesse tavatiraaži trükkimiseks vajaminevat investeeringut, on see sageli paljudele autoritele taskukohane võimalus raamatu välja andmiseks. Digitrüki tootmistähtajad on reeglina lisaks ka lühemad kui ofsettrükis.

Digitrükis toodetud raamatutele on Eestis spetsialiseerunud: Grano, Librix Print, Koopia Niini ja Rauam.

Lisaks saab digitrükis tehtud raamatuid tellida ka raamatutrükikojast Printon ja reklaamtrükikojast: Paar ja K-Print.

Ofsettrükk sobib kõige paremini tiraažidele alates 300 eksemplarist. Suuremate tiraažide puhul on ofsettehnoloogia suurim võit raamatueksemplari hinnas.

Ofsettrükis raamatuid toodavad Eestis 5 raamatutrükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda, Greif, Pakett, Print Best ja Printon